Korsan Windows Kullanan Sıramatik Sistemlerine Dikkat

İşletmenizde veya kurumunuzda kullandığınız tüm bilgisayarlar gibi, sıramatik sistemlerinizde lisanslı bir işletim sistemine sahip olmalıdır. Korsan yazılım kullanmak suçtur.

Kullanmakta olduğunuz veya satın alacağınız sıramatik sistemleri de birer bilgisayar sistemidir. Windows işletim sistemiyle birlikte gelen veya sonradan yüklenen, “yükleyelim bişey olmaz” denen sistemler, kurumunuzu yasal açıdan zora sokacak patlamaya hazır bir bomba gibi kurumunuzda barınıyor olabilir.

Eğer kullanıyorsanız, yasal açıdan suç teşkil eden makinelerinizin ve kurumunuzun tespiti günümüz teknolojisiyle sadece saniyeler sürer.

Maliyeti etkileyen bir faktör olan, ancak yazılım olduğu için, maliyeti anlaşılamayan yazılımların telif haksız kullanımı, yazılım telif hakkı ihlali suçlarını oluşturmaktadır ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Ceza Kanunu, Ticaret Kanunu, Vergi Kanunu kapsamında ağır hukuki ve cezai yaptırımlara sahiptir.

Sıramatik sisteminizi alırken dikkat edin. Kullanılan yazılımların lisanslarını ileride kurumunuz açısından sorun olmaması için,

  • Ürün faturanızda lisans bedelinin yazılı olduğundan
  • Ürünün dışından görünecek bir biçimde lisans etiketinin yapıştırılmış olduğundan
  • Çalışan yazılımların, korsan olduğuna dair uyarı vermediğinden emin olun.

Unutmayın, Korsan yazılım kullanmak, kanunen suçtur.

Makaleyi Paylaş