Açık Kaynak Kodlu, Özgür Yazılım Nedir?

Açık kaynak kodu, tıpkı Ayran gibidir. Daha tuzlu, daha yoğun, naneli, köpüklü olabilir, isterseniz markalı alınır, isterseniz evde yapılır. Dilediğiniz gibi özelleştirilir, tarifi herkes tarafından öğrenilir, öğretilir.

Açık Kaynak kodlu olarak adlandırılan veya Özgür yazılımlar, hiçbir kısıtlama olmaksızın kullanılabilir, incelenebilir, kopyalanabilir, değiştirilebilir ve yeniden dağıtılabilirler. Özgür yazılımlar herhangi bir şekilde teknoloji bağımlılığına yol açmadan, geliştirilir, güncellenir.

Kullanıcılarına yazılımı çalıştırma, kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılımı özelleştirme özgülüğünü sağlayan yazılımlar “özgür/açık kaynak kodlu” yazılımlar olarak adlandırılırlar.

Devlet Planlama Teşkilatının e-Dönüşüm Türkiye projesi kapsamında eylem planında, "Özgür/Açık Kaynak Kodlu Yazılım, kodların istenildiğinde okunabildiği, yazılımın çalışma prensipleri, hangi kaynakların ne kadar kullanıldığı gibi bilgilerin rahatlıkla incelendiği ve kodların istenildiği gibi dağıtılabildiği yazılım türüdür" olarak tanımlanmıştır.

Türkiye'de Kamu Kurum ve Kuruluşlarından sadece 42 tanesinde, geçmiş 4 yılda, 21 Milyon TL yazılım lisans bedeli ödenmiştir. Milli sermayenin Yurtdışına çıkmasını engellemek, siber saldırılara karşı daha güçlü ve kararlı durabilmek, bilgi casusluğunun önüne geçmek için Tubitak Ulakbim Milli İşletim Sistemimiz olan Linux Tabanlı Pardus'u geliştirmiştir ve geliştirmeye devam etmektedir.

Açık Kaynak Kodlu, Özgür Sıramatik Sistemi

Q-smart Sıramatik Sistemleri açık kaynak kodlu bir yazılımıdır

- Kurumunuzda kullanılan donanımlar ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur
- Kurumunuzda kullanmakta olduğunuz işletim sistemierine (Windows, Linux, IOS) herhangi bir bağımlılığı yoktur
- Platform bağımsız çalışır, platform bağımsız yönetilir. Cep telefonu, tablet, Windows bilgisayar, Apple veya Linux masaüstü veya dizüstü bilgisayarın tamamında çalışır
- Kullandığı yazılım alt yapısı periyodik bir ödeme, lisans bedeli ödemesi gerektirmez
- Sistem istediğiniz gibi, özgürce özelleştirilebilir

Neden Açık Kaynak Kodlu, Özgür Sıramatik Sistemi?

- Özel geliştirilen İşletim Sistemi ve Yazılımlarıyla dışa bağımlılığı yoktur. Milli sermayenin Türkiye'de kalmasını sağlar.
- Dilediğiniz gibi özelleştirilebilir, kurumunuz tarafından geliştirilebilir
- Donanım bağımlılığı yoktur. Tüm donanımlarınızla uyumla çalışır.
- Yazılım bağımlılığı yoktur. Tüm sisteminizle uyumlu çalışır.
- Güvenlidir. Siber saldırılara karşı sapasağlam, güvenlidir.
- Kararlıdır, format atma, virüs bulaşması vb.gibi problemler söz konusu değildir.
- Her zaman hızlıdır. Diğer yazılım ve donanımlar gibi, yenisini satın almanız için bir süre sonra yavaşlamaz. Sonsuza dek, ilk günkü gibi hızlıdır.

Q-smart E2 Pardus Sürümü

Q-smart E2 Dokunmatik sıramatik sistemi üzerine geiiştirilen, Türkiye'nin ilk Pardus Milli İşletim sistemine sahip sıramatik sistemi

Makaleyi Paylaş