T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı HES Giriş Kontrol Kiosk Sistemi

T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ziyaretçi girişlerinde, gelen ziyaretçilerin HES kontrolünü yapmak için, T.C. Sağlık Bakanlığı ile entegre edilen Q-smart Kiosk Sistemini kullanmaktadır.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

HES kodu ile T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ziyarete gelen vatandaşlar, kendilerine ait HES kodlarını sisteme girerek veya kare kod okuyucuya okutarak, Covid-19 hastalığı açısından Risksiz olarak T.C. Sağlık Bakanlığından yanıtlandıktan sonra hizmet alabilmektedirler.

Farklı kişilerin HES kodlarının kullanılmaması için sistem sorgulama esnasında kişinin TC.Kimlik numarasının son 3 hanesini istemektedir. TC Kimlik numarası ile HES kodu eşleşmeyen vatandaşların hizmet alması engellenmiştir.
HES kodu sorgulaması sonucu Riskli olarak yanıtlanan kişilerin kuruma girişleri engellenmektedir.

Sistem ekrana girişle veya kare kod okuyucu ile birlikte çalışabilmektedir. Kare kod okuyucu ile hiçbir temas sağlanmadan sorgulama yapılabilir.

Makaleyi Paylaş