Aile ve Sosyal Politikalar Engelli Kart Dağıtımı Braile Alfabesi Sıramatik Sistemi

Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü, Engelli Kartı dağıtımında kullanmak üzere, Türkiye'de bir ilke Braile Alfabesi kullanan Q-smart Sıramatik Sistemi ile imza attı. Braile alfabesi kullanılarak tasarlanan sıramatik sistemi, özel olarak engelli vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere tasarlandı. Yapmak istedikleri işlemi sisteme dokunarak Braile alfabesi ile algılayan vatandaşlarımız, alınan bileti sesli olarak okuyan ve çağrı yapıldığında da bilet numarasını sesli olarak çağıran sıramatik sistemimizle düzen içerisinde hizmet almaya başladı.

Bilet almak için Q-smart e serisi dokunmatik kiosk’un yanına gelen görme engelli vatandaşlarımız, kiosk kenarına uygulanan, Braille alfabesi kullanılarak özel olarak oluşturulan menü tasarımı sayesinde, dokunmatik ekrana yönlendirilmekte ve hemen alfabenin bitim noktasından başlayan ekrandan, yaptıracağı işlem için sıra numarasını almaktadır.
Verilen bilet numarasının nasıl alınacağı ve bilet numarası vatandaşa kiosk tarafından sesli olarak anons edilmektedir. Numarasını alan vatandaşımız işlemini yaptırmak üzere bekleme salonuna yönlendirilmektedir.

Bekleme salonunda bulunan, LED televizyona uygulamış olduğumuz özel donanım aracılığıyla, çağrılan engelli vatandaşımızın sıra nuamarası, sesli olarak anons edilmktedir. Bu anonsda, sırası gelen vatandaşımıza ait numara ve bu numaranın nereye gitmesi gerektiği sesli olarak okunmaktadır.

Sistem görme engelli vatandaşlara ek olarak, işitme engelli vatandaşlarımız için uygulanan özel görsel tasarımlar ile tüm engelli vatandaşlarımızın kullanımına tamamıyla uygun hale getirilmiştir. Kiosk’un yanına gelen engelli vatandaşlarımız, menüler aracılığıyla sıra numarasını almakta ve işlemlerini yaptırmak üzere bekleme salonuna yönlendirilmektedir. Burada bulunan LED televizyonun ekranında, sırası gelen vatandaşımıza ait numara çağrıldığında, özel olarak seçilen yazı tipleriyle işlemin yaptırılacağı gişe numarası belirgin bir biçimde görüntülenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlügünün, görme ve işitme engelli vatandaşlarımız için çağdaş hizmet anlayışıyla uyguladığı bu hizmetin yanı sıra, kurum olarak Türkiye’de sadece Q-smart Sıramatik Sistemleri tarafindan sunulan bir çok teknolojik alt yapıya da sahip olmuştur.
Vatandaşların kuruma gelmeden sıra numaralarını alabilecekleri internetten randevu, kurum içerisinde yapılmakta olan işlemlerin anlık olarak internetten takip edilebildiği canlı sistem durumu, hizmet veren personellerin performans analizleri, kurumun saatlik, günlük, haftalık ve aylık performans analizleri, sıramatik sistemi ile birlikte kurum bünyesine kazandırılmıştır.

Projeden görütüler

Makaleyi Paylaş